David de Kretser

David de Kretser

David de Kretser

Birth : (1939-04-27)27 April 1939(age 81) Colombo,British Ceylon

Personal Information

Name David de Kretser
Birth (1939-04-27)27 April 1939(age 81) Colombo,British Ceylon
Birth Place (age 81) Colombo,British Ceylon
Nationality Australian
Alma Mater University of Melbourne Monash University

Word Cloud

Events Occured in Scienctist Life

1939

David Morritz de Kretser, (born 27 April 1939) is an Australian medical researcher who served as the 27th Governor of Victoria, from 2006 to 2011.

1962

He studied at Camberwell Grammar School, Melbourne (where he is currently a member of the school board), received his Bachelors of Medicine and Surgery degrees from the University of Melbourne in 1962, and his Doctor of Medicine degree from Monash University in 1969.

1965

He began working at Monash University in 1965, in the university's department of anatomy, and has also worked as foundation director of the Monash Institute of Reproduction and Development (recently renamed the Monash Institute of Medical Research) and as Associate Dean of the Faculty of Medicine, Nursing and Health Sciences (the Biotechnology Department).

1996

He was elected Fellow of the Australian Academy of Science (FAA) in 1996, Fellow of the Australian Academy of Technology and Engineering (FTSE) and Fellow of the Australian Academy of Health and Medical Sciences (FAHMS).

2006

On the nomination of Premier of Victoria, Steve Bracks, De Kretser was appointed Governor of Victoria, taking office on 7 April 2006, succeeding John Landy.

2011

He left the post on 8 April 2011, and was succeeded by Alex Chernov.

2001

In 2001, De Kretser was named as Victoria's Father of the Year.

2006

On 12 June 2006, in the Queen's Birthday Honours, he was awarded Australia's highest civilian honour, Companion of the Order of Australia.